ارتودنسی شفاف بهتر است یا معمولی؟

دندان ها از جمله عوامل مهم در زیبایی ظاهر است اما افرادی از همان کودکی دچار ناهنجاری های دندانی هستند که حتی بر روی سلامت دندان ها تاثیر می گذارد.درمان هایی از جمله ارتودنسی برای این بیماران وجود دارند که امروزه به دو روش می تواند صورت گیرد:

  1. ارتودنسی معمولی یا فلزی(ثابت،بریس)
  2. ارتودنسی شفاف یا نامرئی(متحرک،اینویزیلاین ها)

برای بسیاری از مراجعه کنندگان سوال است که کدام یک روش بهتری برای ارتودنسی دندان است؟ در خصوص پاسخ به این سوال ما مطلبی تهیه و منتشر کردیم و در آن هر کدام از دو روش ارتودنسی را بررسی و مقایسه کردیم تا شما بتوانید با مطالعه آن روش بهتر را در خصوص خود انتخاب کنید‌.

ارتودنسی معمولی یا فلزی چیست؟

دندان ها از جمله عوامل مهم در زیبایی ظاهر است اما افرادی از همان کودکی دچار ناهنجاری های دندانی هستند که حتی بر روی سلامت دندان ها تاثیر می گذارد.درمان هایی از جمله ارتودنسی برای این بیماران وجود دارند. برخی از افراد تصور میکنند که این روش درمانی تنها برای کودکان قابل انجام است در حالی که ارتودنسی بزرگسالان میتواند در هر سنی زیبایی رو به شما بازگرداند. کاربرد ارتودنسی را بیشتر می توان در تصحیح مال اکلوژن (یا همان جفت شدن و ظاهر نادرست دندان ها) دانست که می تواند ناشی از دلایل مختلفی از جمله موقعیت نادرست دندان ها در کنار هم و یا دو فک در فرد باشد.

به طور کلی همچنین می توان گفت درمان ارتودنسی بزرگسالان می تواند علاوه بر تصحیح موقعیت دندان ها، تغییر الگو و جهت آن ها، برای اصلاح فک ها نیز استفاده شود اما تمرکز آن بر روی عامل اول است.

در این روش درمانی متخصص ارتودنسی با استفاده از براکت و سیم ها می تواند در طول مدت زمان خاصی، به مرور جای دندان ها را اصلاح کند.

ارتودنسی معمولی

ارتودنسی نامرئی یا شفاف چیست؟

ارتودنسی نامرئی روشی برای ردیف کردن دندان‌ها بدون نیاز به براکت و سیم‌های ارتودنسی است. در این شیوه درمانی که به ارتودنسی ژله ای نیز معروف شده است یکسری از پلاک (ردیف کننده)های شفاف نازک به منظور مرتب نمودن دندان‌های شما استفاده می‌گردد. این پلاک‌ها به صورت اختصاصی توسط تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی رایانه‌ی ساخته می شوند. شما هر کدام از این پلاک‌ها را برای مدت دو هفته داخل دهان خود می‌گذارید و تنها هنگام غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بر می‌دارید. از این‌رو در هر نوبت تعدادی ردیف کننده به شما تحویل داده می‌شود. جایگزینی هر ردیف کننده با پلاک بعدی دندان‌های شما را اندک اندک، هفته به هفته حرکت می‌دهد تا به موقعیت نهایی برنامه‌ریزی شده توسط ارتودنتیست برسند.

ارتودنسی نامرئی

هزینه هر کدام چقدر است؟

ارتودنسی معمولی یا همان فلزی معمولاً ارزانتر از ارتودنسی نامرئی هستند. متوسط ​​هزینه ارتودنسی معمولی با بریس فلزی بین 2000 تا 6000 دلار متغیر است در حالی که هزینه ارتودنسی نامرئی با اینویزیلاین ها در کل از 5000 دلار به 8،000 دلار متفاوت است. این حیث هزینه ارتودنسی به نظر میرسد که بریس  های فلزی گزینه بهتری برای استفاده باشند.

کدام روش را انتخاب کنیم؟

در آخرین قسمت از مقاله به مقایسه هر کدام از ارتودنسی شفاف و معمولی می پردازیم. شما می توانید با بررسی هر کدام از المان های زیر نوع ارتودنسی خود را انتخاب کنید.

مواد سازنده یا تشکیل دهنده:

بریس های ارتودنسی معمولی یا از فلز ساخته شده اند یا اینکه از سرامیک (ارتودنسی سرامیکی). براکت ها به سطح دندان ها چسپیده میشوند و با کمک سیم قوس دارد و الاستیک ها به همدیگر متصل میشوند. از طرف دیگر اینویزیلاین ها که همان ارتودنسی نامرئی و متحرک هستند از مواد پلاستیکی شفاف و بی نظیری به نام بیسفنول (Bisphenol A) ساخته شده اند. بریس ها در مقایسه  با اینویزیلاین ها هم دوام بیشتری دارند و هم هزینه کمتری دارند. در نتیجه در این آیتم از تفاوت ارتودنسی نامرئی با ارتودنسی معمولی، بریس یا ارتودنسی معمولی برنده است.

مقایسه ارتودنسی شفاف و معمولیرنگ بندی (مرئی و نامرئی بودن):

چند سالی است که بحث ارتودنسی رنگی در میان دوستداران این درمان بالا گرفته است. نوجوانان و جوانان بیشترین استقبال را از ارتودنسی رنگی میکنند و از سوی دیگر بزرگسالان اکثرا دوست دارند که کسی متوجه شود ارتودنسی کرده اند و خود را انگشت نما نمیکنند. بریس ها در ارتودنسی معمولی به کمک الاستیک ها و بندهای ارتودنسی که رنگی هستند میتوانند به لبخند و دندان های ارتودنسی شده رنگ و لعاب بدهند. اما اینویزیلاین ها در ارتودنسی نامرئی کاملا شفاف هستند و زمانی که روی دندان ها اینویزیلاین باشد کسی متوجه آن ها و درمان شما نمیشود.

مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی:

میزان مراجعه به مطب متخصص یک تفاوت ارتودنسی شفاف و معمولی است که به این راحتی ها نباید از آن بگذریم. بعد از نصب بریس ها شما باید حدودا هر ماه یکبار به مطب متخصص ارتودنسی خودتان مراجعه کنید. در این ویزیت، متخصص با دقت دهان و دندان شما را ارزیابی میکند و روند حرکت دندان ها را نیز چک خواهد کرد. بعد از ارزیابی ها، اگر لازم باشد سیم قوس دار بین براکت ها را سفت کرده یا فشار را بیشتر میکند.

از طرف دیگر اینویزیلاین ها حدودا هر دو هفته یکبار باید تعویض شوند و باید به متخصص مراجعه کنید. با این حال هیچ نیرو، فشار و تنظیمات خاصی برای قرار دادن اینویزیلاین ها یا پلاک های ارتودنسی شفاف لازم نیست.

نگهداری و مراقبت از ارتودنسی:

مراقبت و نگهداری از ارتودنسی معمولی با بریس معمولا سخت و دشوار است. تمیز کردن آن ها نیازمند صرف وقت زیادی است. زیرا با وجود بریس ها ذرات ریز مواد غذایی بهتر بین دندان ها و بریس ها به دام می افتد و نیاز است زود به زود مسواک بزنید یا دندان ها را تمیز کنید. از این حیث مراقبت از ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی حتی سخت تر هم خواهد بود.

از طرف دیگر اینویزیلاین ها در ارتودنسی نامرئی و شفاف نیازی به مراقبت زیادی ندارند و معمولا خودشان با آب ولرم تمیز شده و دندان ها را نیز با برداشتن اینویزیلاین ها بدون مزاحمت تمیز میکنیم.

نصب و برداشتن دستگاه:

زمانی که میخواهید غذا، نوشیدنی و یا هر خوراکی بخورید نمیتوانید بریس فلزی بردارید زیرا محکم به دندان های شما متصل است. تنها کسی که میتواند ارتودنسی معمولی را متصل و جدا کند متخصص ارتودنسی است. از طرف دیگر به راحتی می توان ارتودنسی شفاف را حین غذا یا نوشیدنی خوردن برداشت و دوباره سر جایش گذاشت. بنابراین از این حیث اینویزیلاین ها راحت ترند.

اثربخشی:

مهمترین تفاوت ارتودنسی معمولی و شفاف  میزان اثربخشی یا کارآمد بودن آن ها است. ارتودنسی فلزی معمولاً در موارد پیچیده ناهماهنگی دندان ها مانند ازدحام دندان ها، اوربایت، آندربایت و …. بسیار کارآمد است.  اما اینویزیلاین ها برای برطرف کردن مشکلات ساده تا متوسط دندانی تجویز می شوند.

آسایش و راحتی:

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید سطح راحتی است. ارتودنسی معمولی معمولاً راحت تر هستند زیرا در ماه اول بعد از نصب ممکن است به شما کمی تجربه درد بدهند با این حال بعد از آن شما به آن ها عادت کرده و تقریبا جزئی از شما میشوند. اما ارتودنسی شفاف چون متحرک هستند، عادت کردن به آن ها کمی سخت تر است. و چون خیلی کند دندان ها را جابجا میکنند احتمالا بیشتر باعث ناراحتی شما میشوند.

مقایسه ارتودنسی شفاف و معمولیمدت زمان صاف کردن دندان ها:

مهمترین تفاوت ارتودنسی شفاف و معمولی مدت زمان صاف کردن دندان ها است. معمولا در ارتودنسی معمولی و ثابت با بریس فلزی برای صاف شدن دندان ها زمان کمتری نیاز داریم. این بریس ها میتوانند در مدت زمانی 1 یا دو ساله شدیدترین مشکلات دندانی را منظم و اصلاح کنند.

از طرف دیگر در ارتودنسی نامرئی با اینویزیلاین ها، از آنجا که دندان ها طول میکشد صاف شوند، مدت زمان ارتودنسی نیز زیاد است. اگر شخص در استفاده از ارتودنسی متحرک متعهد باشد و همیشه به موقع و در اغلب اوقات از اینویزیلاین ها استفاده کند احتمالا زودتر مشکل درمان شود. اما اگر شخص فراموش کند به طور منظم از آنها استفاده  کند، مدت زمان ارتودنسی نامرئی بیشتر خواهد شد.

نتیجه نهایی در خصوص تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک:

مطابق چیزی که ما در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم به نظر میرسد در کل ارتودنسی ثابت با بریس ها بهتر از ارتودنسی متحرک با اینویزیلاین ها است. زیرا هم راحتی بیشتری دارند و هم کارآمدترند. از همه مهمتر هزینه کمتری نیز دارند.