ارتودنسی نامرئی

دندان ها از جمله عوامل مهم در زیبایی ظاهر است اما به هر دلیلی یک سری ناهنجاری ها در آن ها بروز می دهد. ارتودنسی دندان یکی از درمان هایی است که میتواند زیبایی را به ظاهر و دهان شما بازگرداند.

روش های سنتی ارتودنسی دندان که چندین سال آزار و اذیت را به همراه داشت جای خود را به روش های نوین همچون ارتودنسی نامرئی داده است. در این مقاله قصد داریم ارتودنسی نامرئی را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.در ادامه با ما همراه باشید.

ارتودنسی نامرئی یا شفاف چیست؟

ارتودنسی نامرئی روشی برای ردیف کردن دندان‌ها بدون نیاز به براکت و سیم‌های ارتودنسی است. در این شیوه درمانی که به ارتودنسی ژله ای نیز معروف شده است یکسری از پلاک (ردیف کننده)های شفاف نازک به منظور مرتب نمودن دندان‌های شما استفاده می‌گردد. این پلاک‌ها به صورت اختصاصی توسط تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی رایانه‌ی ساخته می شوند.

شما هر کدام از این پلاک‌ها را برای مدت دو هفته داخل دهان خود می‌گذارید و تنها هنگام غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بر می‌دارید. از این‌رو در هر نوبت تعدادی ردیف کننده به شما تحویل داده می‌شود. جایگزینی هر ردیف کننده با پلاک بعدی دندان‌های شما را اندک اندک، هفته به هفته حرکت می‌دهد تا به موقعیت نهایی برنامه‌ریزی شده توسط ارتودنتیست برسند.

ارتودنسی نامرئی

مراحل ارتودنسی نامرئی چیست؟

در اصل ارتودنسی نامرئی یا شفاف یا همان ارتودنسی invisalign، کار همان ارتودنسی ثابت را انجام می دهد.

مرحله اول ارتودنسی نامرئی:

برای ساخت ارتودنسی نامرئی از دهان بیمار یک قالب گرفته می شود (در برخی مطب ها و کلینیک ها با یک اسکنر که می تواند وضعیت دهان را به شکل سه بعدی در یک فایل کامپیوتری ذخیره کند این کار را انجام می دهند)

مرحله دوم ارتودنسی نامرئی:

مدلی که از دندان وجود دارد را در داخل کامپیوتر به صورت سه بعدی شبیه سازی می کنند. دندان ها را روی همان مدل شبیه سازی شده، حرکت هایی که لازم است را به آن می دهند. وقتی به آن حرکت ها را دادند حالا وضعیت نهایی با وضعیت اول را مقایسه می کنند. دندان به دندان را روی هم منطبق می کنند تا ببینید هر دندان قرار است چه حرکتی داشته باشد.

به عنوان مثال یک دندان قرار است 2 میلی متر به سمتی حرکت کنند. پس تعدادی پلاک شفاف درست می کنند که هر کدام بتواند 0.2 میلی متر دندان را حرکت دهد و ما این حرکت 2 میلی متری را (مثلا در 15 مرحله) انجام دهیم. پس در مرحله اول شبیه سازی تمام دندان ها 0.2 میلی متر حرکت می کنند.

ارتودنسی نامرئیمرحله سوم ارتودنسی نامرئی:

حالا دستور این را به یک پرینتر سه بعدی ارسال می کنند. پرینتر سه بعدی مرحله یک را پرینت می کند و روی آن یک پلاک متحرک شفاف درست می کنند و به بیمار تحویل می دهند.

بعد پلاک مرحله دو را پرینت می گیرد و سپس مرحله سه و … همه را پرینت می گیرند و مثلا اگر قرار است در 10 مرحله انجام شود به مریض 10 تا پلاک تحویل می دهند.

بیمار هر پلاک را بین یک تا دو هفته استفاده می کند تا به عنوان مثال 0.2 میلیمتر اتفاق بیفتد و بعد از استفاده از تمام پلاک ها (که ممکن است 15 یا 20 تا هم باشند) نتیجه نهایی حاصل می شود.

پس تعداد مرحله ها (که در اصل می شوند همان تعداد پلاک های شفاف) به میزان ناهنجاری و پیچیدگی دندان ها بیمار برمی گردد.

مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی یا شفاف 

مزایای ارتودنسی نامرئی:

ارتودنسی نامرئی مزایای متعدی نسبت به ارتودنسی قدیمی فلزی دارد. در اینجا به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

 • راحتی با ارتودنسی نامرئی

بیمار با بودن الاینر های شفاف در دهان از لحاظ فیزیکی احساس راحتی بیشتری دارد زیرا بر خلاف بریس های فلزی هیچ براکت یا سیم ارتودنسی در دهان وجود ندارد که بیمار نگران ایجاد خراشی یا بریدگی در دهان باشد. بریس های نامرئی صاف بوده و باعث تحریک دهان شما نمی شوند. آنها در واقع بسیار شبیه به محافظ های دندانی هستند که هیچ لبه ی تیزی ندارند.

 • جذابیت بیشتر با ارتودنسی نامرئی

از آنجایی که بریس های نامرئی ظاهری شفاف دارند، از بریس های فلزی که در اولین نظر قابل تشخیص هستند جذاب تر بوده و ممکن است بیشتر افراد حتی متوجه حضور آنها در دهانتان نشوند. این به این معناست که می توانید بدون ترس و نگرانی از ظاهر دندان ها به راحتی لبخند بزنید.

ارتودنسی نامرئی

 • آسودگی با ارتودنسی نامرئی

به دلیل اینکه ارتودنسی نامرئی به روشی متداول برای صاف کردن دندان ها تبدیل شده اند، بیماران دیگر مجبور به استفاده از بریس های فلزی نیستند. این باعث می شود که این بریس ها به گزینه ای آسان تبدیل شوند که در مقیاس وسیعی نیز در دسترس می باشند.

 • متحرک بودن: 

بریس های نامرئی متحرک بوده و بر خلاف بریس های ثابت، می توان آنها را برای غذا خوردن ، مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان از دهان خارج کرد.

متحرک بودن این بریس ها به شما این امکان را می دهد تا غذای مورد علاقه تان را بخورید و بهداشت دهان و دندان را بهتر رعایت کنید تا در طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی خطر ابتلا به بیماری های لثه را نداشته باشید. همچنین برخلاف ارتودنسی های فلزی، لازم نیست نگران باقی ماندن خرده های غذا در لابه لای ارتودنسی نامرئی باشید.

 • نیازمند کمترین مراقبت:

 بریس های نامرئی نیازمند کمترین مراقبت از سوی بیمار می باشند. البته ممکن است به مرور زمان کدر شوند اما شما می توانید تنها با استفاده از یک مسواک و محلولی از کمی سفیده کننده و آب با شستشوی یک دقیقه ای، بدون اینکه هیچ لکه ای باقی بماند آنها را به حالت اول بازگردانید. کافیست این کار را یک روز در میان انجام دهید.

معایب ارتودنسی نامرئی:

متاسفانه بریس های نامرئی معایبی نیز دارند که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

 • قیمت بالای ارتودنسی نامرئی:

 یک از بزرگترین معایب ارتودنسی نامرئی گران بودن آن است و به دلیل اینکه بیمه نیز این هزینه را تقبل نمیکند، بیمار باید هزینه نسبتا بالایی برای آنها بپردازد. به عبارت دیگر در صورتی که در حال حاضر اوضاع اقتصادی مناسبی ندارید و یا نمی خواهید زیاد هزینه کنید باید در انتخاب بریس های نامرئی تجدید نظر کنید.

 • ضمایم در ارتودنسی نامرئی:

امروزه ضمایم متصل به بریس های نامرئی بیشتر و بیشتر شده است. این ضمایم معمولا برآمدگی هایی است که مانند براکت های بریس های دیگر، به مینای ارتودنسی نامرئی دندان می چسبد و باعث می شود تا بریس های نامرئی بیشتر به چشم بیایند و دیگر حالت نامرئی نداشته و شبیه با سایر ارتودنسی ها شوند. این ضمایم روی دندان نصب می شود تا به الاینر ها فشار وارد کند و دندان را سریعتر به جایگاه صحیحش بازگرداند.

ارتودنسی نامرئی

 • الزاما باید ۲۲ ساعت در روز روی دندان قرار بگیرد:

ارتودنسی نامرئی باید حداقل ۲۲ ساعت در روز در دهان قرار داشته باشند و تنها برای غذا خوردن یا تمیز کردن دندان ها می توان آنها را از دهان خارج کرد. به عنوان مثال این بریس ها در قرارهای دوستانه و یا رفتن به مهمانی ها حتما باید در دهانتان قرار داشته باشد و به هیچ وجه اجازه در آوردن آنها را ندارید.

 • درد دندان ها با ارتودنسی نامرئی

زمانی که بریس های نامرئی برای اولین بار روی دندان هایتان قرار می گیرد و یا زمانی که سِت جدیدی از این الاینر ها را روی دندان نصب می شود، ممکن است احساس درد و ناراحتی کنید.

با وجود اینکه پزشک اغلب این حس را فشار تعبیر می کند، اما به هر حال عادت کردن به هر ارتودنسی برای بیمار دردناک خواهد بود. می توانید برای تسکین دردتان و تا زمانی که دندان ها به این الاینر ها عادت کنند با اجازه پزشک از مسکن استفاده کنید.

 • ناراحتی با ارتودنسی نامرئی:

 بریس های نامرئی بسیار سنگین هستند. آنها باید حتما هنگام غذا خوردن درآورده شوند به همین دلیل ممکن است هنگامی که برای غذاخوردن به بیرون از خانه می روید برای در آوردن آنها خجالت زده شوید. همچنین لازم است پس از غذا خوردن و قبل از قراردادن دوباره آنها در دهان، مسواک بزنید که این به معنای چندین مرتبه مسواک زدن در روز است که کار دشواری است.

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی شفاف یکی از اصلی ترین سوالاتی است که از اهمیت بسزایی برخوردار است. برخی از عوامل موثر در هزینه ارتودنسی نامرئی عبارتند از:

 • میزان حاد بودن مشکل دندان (شدت ناهنجاری)
 • درمان یک فک یا دو فک
 • طول دوره درمان ارتودنسی نامرئی
 • نیاز به لوازم و دستگاه های اضافی برای درمان ارتودنسی نامرئی

قیمت ارتودنسی نامرئی به صورت کلی نسبت به دیگر ارتودنسی‌ها بیشتر است. یکی از دلایل اصلی آن، ساخت شدن این نوع از ارتودنسی‌ در کشورهایی همچون کانادا است. البته در برخی موارد، شاهد تولید برخی از انواع ارتودنسی نامرئی در کشور ایران نیز هستیم که برای شما قیمت ارتودنسی نامرئی به صرفه‌تری را رقم می‌زند. 

در آخر نیز پیشنهاد می کنم حتما مقاله عوارض ارتودنسی را مطالعه نمایید.