همه چیز در مورد خط لبخند

ظاهر متبسم و لبخند زدن افراد می‌تواند شخصیت آن‌ها را تعریف کرده و بر طرز فکر سایرین نسبت به آن‌ها تاثیر داشته باشد. به هر حال خندیدن بی‌هزینه نیست و در نتیجه آن معمولاً با گذشت زمان، خط لبخند به صورت چین و چروک‌های پرانتزی شکل در گوشه‌های دهان ظاهر خواهد شد.

این چین و چروک‌ها بیشتر در زمان لبخند زدن فرد یا ایجاد کشیدگی در دهان نمایان می‌شوند، اما به تدریج با افزایش سن این خطوط حتی در حالت عادی نیز برای سایر افراد قابل مشاهده خواهند بود. متخصصان پوست عوامل متعدد را در ایجاد خط لبخند موثر می‌دانند که برای مثال در این زمینه از عوامل ارثی، مسائل ژنتیک، از دست دادن چربی پوست، و قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌توان نام برد.

به هر حال اکثر افراد اعتقاد دارند دلیل اصلی ایجاد خطوط لبخند به خاطر نشان دادن مداوم احساس در صورت (به خصوص خندیدن) است که باعث می‌شود خطوط مشخص در روی پوست ایجاد شود. در ادامه به بررسی تخصصی و کامل خط لبخند خواهیم پرداخت.

علل ایجاد خط لبخند

نواحی اطراف دهان تحرک بسیاری دارند. به همین دلیل با بالارفتن سن، شاهد نمایان شدن این خطوط هستیم. از آنجایی که این خطوط عمدتا به علت حرکت دهان به وجود می آید به آنها چروک حرکتی نیز گفته می شود. این خطوط معمولا در دهه ۳۰ تا ۴۰ زندگی بیشتر خود را نشان می دهند. با این وجود، عواملی وجود دارند که می توانند باعث ایجاد این خطوط را در ۲۰ سالگی شوند. مهم ترین آنها عبارتند از:

تابش مستقیم نور خورشید:

اشعه‌های آفتاب موجب از بین رفتن الاستین و کلاژن موجود در پوست شده و در نتیجه پوست را نازک می‌کند. با بروز این مشکل، پوست شما نمی‌تواند مانند قبل صاف و محکم باشد.

برنزه کردن پوست:

روش‌های برنزه کردن پوست در سولاریوم باعث افزایش سرعت ایجاد چین و چروک پوست می‌شوند.

مصرف سیگار:

سیگار کشیدن پوست را در برابر رادیکال‌های آزاد آسیب‌پذیر می‌کند و در نهایت منجر به ایجاد چین و چروک در صورت می‌شود.

خشک شدن پوست:

زمانی که رطوبت کافی به پوست صورت نرسد، پوست خشک و مستعد تشکیل خطوط لبخند و چروک های دور دهان می شود.

کم خوابی:

کم‌خوابی باعث ترشح کورتیزول در بدن می‌شود. این ماده در ارتباط بین سلول‌ها اختلال ایجاد کرده و باعث افتادگی و شل شدن پوست می‌شود.

استرس و فشارهای عصبی:

استرس و اضطراب می‌توانند بر ظاهر پوست تأثیر منفی بگذارند، چرا که باعث افزایش سرعت تولید رادیکال‌های آزاد شده و در نهایت منجر به سالخوردگی پوست و ایجاد چین و چروک می‌شوند.

رژیم غذایی نامناسب:

عدم رعایت رژیم غذایی سالم سبب ایجاد چین و چروک صورت و تحلیل بافت های زیر پوست صورت می شود.

اصلاح خط لبخند برای چه کسانی مناسب است؟

اصلاح خط لبخند برای افراد زیر مناسب است:

 • افرادی که در پی بالا رفتن سن با خط لبخند روی صورتشان مواجه می‌شوند، می‌توانند از درمان‌های اصلاح طرح لبخند به عنوان راه‌حل دائمی و بلندمدت استفاده کنند.
 • اشخاصی که خط لبخندهای عمیقی دارند که تاثیر چشمگیری بر روی صورتشان گذاشته است.
 • افراد دچار مشکل شل شدن شدید پوست و افتادگی گونه‌ها
 • اشخاصی که خط لبخند روابط‌شان را تحت‌الشعاع قرار داده است.
 • برخی افراد از مشاهده نشانه‌های پیری روی صورتشان ناراحت می‌شوند و خودنمایی این خطوط روی صورت اعتماد به نفسشان را کاهش می‌دهد.

انواع خط لبخند

خطوط لبخند

برای اغلب ما خطوط خنده چیزی نیستند که از داشتن آن خوشحال باشیم. این خطوط هلالی‌شکل از دو طرف بینی تا دو طرف دهان کشیده می‌شوند و هر چه سن ما افزایش می‌یابد، عمق آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. این چروک‌ها می‌تواند باعث شود که حتی وقتی شما کاملاً شاداب و جوان باشید، چهره شما پیر، خسته و غمگین به نظر برسد.

خطوط عمودی لب‌ها در اطراف دهان

مسلماً شما دوست دارید که دیگران به لبخند شما توجه کنند، نه به چروک‌هایی که در اطراف دهان شما وجود دارد. این خطوط ناخوشایندی که از قسمت بالای لب بالایی به صورت عمودی به طرف دهان امتداد پیدا کرده‌اند، خط لب عمودی یا خطوط پریورال نامیده می‌شوند.

خط لب‌های عمودی هنگامی به وجود می‌آیند که حجم بافت پوست در اطراف دهان به ویژه در اطراف ناحیه لبخند، کاهش پیدا می‌کند. از آنجا که این خطوط معمولاً خیلی باریک و کم‌عمق هستند، بنابراین درمان خط لبخند غالباً کار بسیار دشواری است.

گوشه‌های دهان

گوشه‌های دهان معمولاً تحت عنوان پیوستگاه گوشه لب‌ها نیز نامیده می‌شود. پیر شدن پوست می‌تواند باعث از دست رفتن حجم بافت آن در این قسمت‌ها شود و در نتیجه ظاهر ناخوشایندی در اطراف دهان ایجاد کند که موجب می‌شود شما همیشه غمگین به نظر برسید.

علاوه بر آن، از دست رفتن بافت پوست در این ناحیه غالباً باعث به وجود آمدن یا عمیق‌تر شدن خطوط ماریونت که از قبل وجود داشته است، نیز می‌شود و نیاز به درمان خط لبخند می‌باشد .

خطوط ماریونت (Marionet line)

خطوط ماریونت، خط‌هایی هستند که از گوشه دهان به طرف پایین امتداد پیدا می‌کنند و باعث می‌شود حتی وقتی که شما اخم نکرده‌اید، چهره شما عبوس و غمگین به نظر برسد. هر چقدر سن ما بیشتر می‌شود و حجم بیشتری از بافت پوست صورت از دست می‌رود، خط لبخند هم عمیق‌تر شده و به خطوط هلالی‌شکل عمیقی تبدیل می‌شوند.

روش های درمان خط خنده

روش های درمانی زیادی برای رفع خط لبخند وجود دارد. متداول ترین و محبوب ترین روش ها عبارتند از:

 • تزریق بوتاکس
 • تزریق ژل
 • تزریق چربی
 • پی آر پی (PRP)
 • پیلینگ شیمیایی
 • لیزر درمانی
 • هایفوترابی

درمان های خانگی خط لبخند

علاوه بر درمان های بالا، خط لبخند را می توان با روش های طبیعی و ساده خانگی از بین برد:

 • ورزش صورت
 • ماسک های خانگی
 • سفیده تخم مرغ
 • روغن نارگیل
 • فنون آرایشی
 • روغن زیتون
 • روغن آرگان
 • کیوی
 • ضد آفتاب
 • آب و…

چگونه از به وجود آمدن خط خنده جلوگیری کنیم؟

مراقبت از پوست و استفاده کردن از فرآورده‌های مناسب برای نوع پوستتان تاثیر چشمگیری در جلوگیری از ایجاد چین و چروک‌های زودرس دارد. اگر می‌خواهید از پوستتان به خوبی مراقبت کنید و با پیری زودرس پوست مواجه نشوید، توصیه‌های زیر را رعایت کنید.

1) ضدآفتاب:

برای کاهش احتمال پیری زودرس و پیشگیری از ایجاد چین و چروک بهتر است برای خرید یک ضدآفتاب خوب با SPF بالا هزینه کنید. به علاوه ضدآفتاب از سوختن پوست زیر پرتوهای قوی خورشید نیز جلوگیری می‌کند. همیشه ضدآفتابی با SPF بالا تهیه کنید و از سن پایین از ضدآفتاب استفاده کنید تا پوستتان سال‌های سال سالم و جوان بماند.

2) ویتامین C :

پوست هر روز در معرض حمله استرس اکسیداتیو قرار دارد. از عامل‌های محیطی و شرایط جوی نامساعد گرفته تا آب سخت و مصرف دارو باعث می‌شود که پوست دائماً در معرض اثرهای مخرب رادیکال‌های آزاد قرار بگیرد.

رادیکال‌های آزاد مولکول‌های مضری هستند که به سلول‌های بدن حمله می‌کنند و به آنها آسیب می‌زنند. در نتیجه عملکرد سلول‌ها برای مقابله با رادیکال‌های آزاد به مرور آهسته و متوقف می‌شود. در این مرحله است که آنتی اکسیدان‌ها برای محافظت از پوست وارد عمل می‌شوند. آنتی اکسیدان‎ها رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که آنها به پوست آسیب بزنند.

ویتامین ث آنتی اکسیدانی قوی است که به پیشگیری از آسیب‌های رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند و تولید کلاژن را افزایش می‌دهد. به علاوه ویتامین ث خاصیت روشن کنندگی دارد، التهاب را کاهش می‌دهد و نشانه‌های آشکار پیگمانتاسیون و لکه‌های تیره ناشی از آفتاب‌سوختگی و عامل‌های مخرب محیطی را از بین می‌برد.

3) ویتامین A:

چروک‌ها و لکه‌های قهوه‌ای ناشی از پیری پوست عموماً روی پوستی ایجاد می‌شوند که در معرض تماس مداوم با نور خورشید قرار دارد. ویتامین آ که با نام رتینول بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، از خاصیت ضدپیری برخوردار است و به رفع چین و چروک‌ها کمک می‌کند.

ویتامین آ فرآیند بازسازی و تبدیل سلولی را تسهیل می‌کند و به تولید ترکیبات تشکیل دهنده پوست کمک می‌کند. رتینول به دلیل برخوردار بودن از خاصیت ضد پیری غالباً باعث حساسیت به نور می‌شود، به همین دلیل توصیه می‌شود که صبح‌ها از ضدآفتاب و عصرها از رتینول استفاده کنید.

4) مرطوب کننده:

مرطوب کننده‌ها پوست را مرطوب می‌کنند و مانع‌های طبیعی پوست را بهبود می‌دهند و تقویت می‌کنند.

آبرسانی خوب به از بین رفتن چین و چروک‌ها و خطوط ریز روی پوست، از جمله خط لبخند و خطوط اطراف دهان کمک می‌کند. از مرطوب کننده حاوی کلاژن برای ترمیم و جوانسازی پوست استفاده کنید.

هزینه رفع خط لبخند چقدر است؟

مهم‌ترین عاملی که هنگام تصمیم‌گیری درباره اصلاح خط لبخند باید به آن توجه کنید، مطمئن و قابل اعتماد بودن پزشک معالجتان است. پزشک باید بهترین روش رفع خط خنده را با توجه به سنتان پیشنهاد بدهد، نیازهایتان را در نظر بگیرد و در نهایت طرح درمانی را تهیه کند که با بودجه‌تان نیز تناسب داشته باشد.