آیا باید از خمیردندان‌ بدون فلوراید استفاده کنید؟ پاسخ این سؤال ارتباط زیادی با میزان سن شما دارد. برای مثال كودكان كمتر از دو سال نباید مقداری بیش از یک‌دانه برنج استفاده كنند تا در صورت بلعیدن مشکلی برایشان رخ ندهد. به‌طورکلی برای اکثر کودکان و بزرگ‌سالان، فلوراید مزایای بسیار زیادی برای دندان‌ها دارد. اما اکنون در محافل علمی برخی از افراد در مورد استفاده یا عدم استفاده از فلوراید بحث می‌کنند، درهرصورت فلوراید یک ماده معدنی و طبیعی و ایمن است که به محافظت از دندان‌های شما در برابر پوسیدگی و آسیب‌ها کمک می‌کند.

فلوراید چیست؟

فلوراید یک ماده معدنی است که به طور طبیعی در پوسته زمین وجود دارد و در خاک، آب و هوا آزاد می‌شود. فلوراید باعث استحکام و مقاومت دندان‌ها در برابر اسیدهای مخرب و ایجادکننده حفره می‌شود و از پوسیدگی‌ها جلوگیری می‌کند. فواید مذکور حتی باعث شده در برخی جوامع فلوراید را به آب مصرفی مردم اضافه کنند.

یک توضیح مختصر درباره فلوراید

بیش از 100 سال است که رابطه بین فلوراید و سلامت دندان به شدت مورد تحقیق است. انستیتوی ملی تحقیقات دندانپزشکی، ریشه‌های شروع مطالعه فلوراید را در حدفاصل سال‌های ۱۹۰۰ تا اواخر دهه ۱۹۳۰ می‌داند. در این سال‌ها چندین شهر کوچک متوجه شدند که دندان‌های همیشگی فرزندانشان با لکه‌های قهوه‌ای رشد می‌کند. همچنین دندان‌های مردم شهر نیز در برابر پوسیدگی بسیار مقاوم بودند.

محققان دریافتند که مقادیر بالای فلوراید در آب آشامیدنی شهرها مقصر اصلی ایجاد لکه‌ها و همچنین استحکام دندان‌های مردم این منطقه است. در دهه ۱۹۴۰ مشخص شد که مصرف فلوراید با مقدار تنظیم شده به جلوگیری از ایجاد حفره در دندان‌ها کمک می‌کند. پس از افزودن فلوراید به آب شهر در گراند رپیدز، میشیگان، میزان پوسیدگی دندان در کودکان بیش از 60 درصد کاهش یافت.

اکنون تزریق فلوراید به آب شهری به‌عنوان یک روش استاندارد انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که افراد مقدار کافی از این ماده معدنی دریافت می‌کنند. برخی از غذاها، نوشیدنی‌ها، خمیردندان‌ها، مکمل‌ها و حتی برخی دهان‌شویه‌ها نیز حاوی آن هستند.

فلوراید چه کاری انجام می‌دهد؟

از آنجا که باکتری‌ها و قندها اسیدهایی را تشکیل می‌دهند که به آرامی منجر به پوسیدگی می‌شوند. فلوراید به تقویت مینای دندان، سطح محافظ اطراف تمام دندان‌های شما، کمک می‌کند تا به آسانی تسلیم نشود. قبل از اینکه دندان‌های شیری شروع به افتادن بکنند، مینای دندان آن‌ها توسط فلوراید مصرف شده از طریق غذاها و نوشیدنی‌ها تقویت می‌شود. هنگامی که دندان‌های دائمی نیز از درون لثه‌ها سرباز می‌کنند، این منابع طبیعی فلوراید به بازسازی هرگونه مینای دندان ضعیف شده در هنگام رشد کمک می‌کنند.

این مسئله فقط مخصوص بچه‌ها نیست و فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان در بزرگسالان نیز کمک می‌کند! فلوراید موجود در خمیردندان و دهان‌شویه، معروف به فلوراید موضعی، در افراد در هر سنی تأثیر می‌گذارد. کودکان و بزرگسالان باید مراقب باشند اگر فقط آب بطری مصرف می‌کنند. از آنجا که بسیاری از برندهای خمیردندان فلوئوره نشده‌اند، ممکن است در کنار خمیردندان، به درمان‌های حمایتی حاوی فلوراید نیاز باشد. این نگرانی و گزینه‌های درمانی بالقوه را با دندانپزشک در میان بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که برنامه روزانه شما حاوی مقدار کافی فلوراید است.

آیا باید از خمیردندان‌ بدون فلوراید استفاده کنید؟

خمیردندان‌ های بدون فلوراید

اگر در نظر دارید از خمیردندان‌ بدون فلوراید برای فرزندان خود استفاده کنید، طبق توصیه انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، استفاده از خمیردندان با فلوراید از رویش دندان اول تا 3 سالگی توصیه می‌شود. سپس مقداری به اندازه نخود برای کودکان 3-6 ساله توصیه می‌شود. این مقادیر توصیه شده ممکن است خطر احتمالی فلوئوروز دندان را به همراه داشته باشد، که به معنی تغییر رنگ یا ایجاد ناهمواری یا حفره روی دندان به دلیل مصرف بیش از حد فلوراید است، فلوئوروز ممکن است به صورت لکه‌های قهوه‌ای، لکه‌های سفید یا لکه‌های سفید پراکنده دیده شود و یا ممکن است در دندان‌های خود احساس زبری داشته باشید.

جای نگرانی نیست اگر متوجه شوید که به فلوراید حساسیت دارید، چرا که مقدار زیادی خمیردندان‌ بدون فلوراید وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید. اگر شرایط خاص پزشکی دارید و در مورد چگونگی ارتباط فلوراید با شرایط شما و چگونگی تأثیر بر سلامتی‌تان نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

علاوه بر این، اگر فکر می‌کنید که از طریق غذا و نوشیدنی به میزان کافی فلوراید دریافت می‌کنید، با دندانپزشک یا پزشک در مورد میزان نیاز خود به فلوراید و منابع آن صحبت کنید. تفاوت قابل توجهی میان استفاده موضعی فلوراید و مصرف خوراکی فلوراید و تأثیر آن بر سلامت دهان و دندان شما وجود دارد. ADA (انجمن دندانپزشکی آمریکا) توصیه می‌کند، فلوراید موجود در محصولات مراقبت از دندان، دندان‌های موجود را تقویت می‌کند و باعث مقاومت بیشتر آن‌ها در برابر پوسیدگی می‌شود، در حالی که فلوریدهای سیستمیک (بلعیده شده) به ایجاد ساختارهای قوی دندان کمک می‌کنند. بزاق همچنین حاوی فلوراید سیستمیک است که به محافظت مداوم از دهان کمک می‌کند.

در پایان لازم به ذکر است بر اساس دهه‌ها تحقیق، فلوراید سابقه اثبات شده‌ای در محافظت از دندان‌ها و بهبود سلامت دهان و دندان دارد. پس اطمینان حاصل کنید که روزانه دو بار مسواک می‌زنید و نخ دندان می‌کشید تا سالم‌ترین لبخند ممکن را داشته باشید.