بهترین راه برای سفید کردن دندان ها چیست؟

تغییر در رنگ دندان ها ممکن است خیلی کم و به تدریج اتفاق بیفتد اما مقداری زرد بودن دندان طبیعی است و قابل چشم پوشی است. با افزایش سن ، دندان ها بیشتر روبه  زردی  و تیرگی میروند و از سوی دیگر استفاده از دخانیات و یا نوشیدنی های الکلی  زردی دندان ها را تجدید میکند و باعث خرابی بیشتر مینای دندان می شود. امروزه محصولات و روش های متنوعی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد. ولی از آن جایی که این مواد ها شیمیایی هستند بسیاری از افراد را نگران کرده است و به دنبال راهی موثر و بی خطر برای سفید کردن دندان ها هستند.

با فرسودگی مینای دندان ، عاج زرد رنگ زیر آن بیشتر نمایان می شود. عاج ، دومین لایه بافت کلسیفیک شده در زیر لایه مینای دندان خارجی است که ممکن است خرابی عاج های دندان در سنین مختلف رخ دهد و باعث زردی و خرابی دندان ها میشود.

در این مقاله ما بهترین و موثر ترین راه ها برای سفید کردن دندان هایتان را نام برده و روش انجام آن را برایتان بازگو خواهیم کرد. در نتیجه با ما تا انتهای این متن همراه باشید.

چه عواملی باعث زرد شدن دندان می شود؟

عوامل متعددی باعث کدر شدن و زرد شدن دندان ها میشوند و از سویی درخشش دندان های شما را کاهش میدهد که با دانستن آن ها میتوانید از زرد شدن دندان های خود جلوگیری کنید.

برخی از غذاها می توانند مینای دندان شما را که بیرونی ترین لایه دندان شما هست را تیره کنند. علاوه بر این ، تجمع پلاک روی دندان های شما می تواند زرد به نظر برسد؛ این نوع تغییر رنگ را معمولاً می توان با داروهای تمیز کننده و سفید کننده منظم درمان کرد.

از سوی دیگر خوردن نوشیدنی های الکلی، مصرف سیگار و قلیون و مواردی دیگر زرد شدن دندان های شما را افزایش میدهد و اولین کاری که جهت سفید کردن دندان های خود میتوانید انجام دهید محدود کردن مصرف موارد ذکر شده است.

به طور کلی از جمله عوامل زردی دندان ها موارد زیر است:

 • برخی از غذاها یا نوشیدنی ها مانند زغال اخته ، شراب قرمز ، قهوه یا چای
 • یک رژیم غذایی سرشار از قند و کربوهیدرات های ساده
 • سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو
 • عوارض جانبی برخی از داروها و دهانشویه ها
 • سن ، زیرا بزرگسالان مسن تر به احتمال زیاد دندان های زرد دارند
 • ژنتیک
 • ضربه دهان
 • مصرف بیش از حد فلوراید
 • مراقبت از دندان و بهداشت دهان و دندان ضعیف
 • خشکی دهان مزمن یا کمبود بزاق

5 روش طبیعی برای سفید کردن دندان ها

از جمله راه های خانگی و ساده که می توان برای سفید کردن دندان ها انجام داد، موارد زیر می باشد.

با جوش شیرین مسواک بزنید

به این دلیل که جوش شیرین دارای خاصیت سفید کنندگی طبیعی است، یک ماده محبوب در ساخت خمیردندان های تجاری به حساب می آید.

با جوش شیرین مسواک بزنید

 استفاده از آب اکسیژنه برای سفید کردن دندان ها

آب اکسیژنه یک ماده سفید کننده طبیعی است که باکتری های موجود در دهان شما را نیز از بین می برد و یکی از راه های موثر برای سفید کردن دندان های شما است.

میوه و سبزیجات بخورید

رژیم غذایی حاوی میوه ها و سبزیجات هم برای بدن و هم برای دندان ها مفید می‌باشد. میوه ها و سبزیجات ترد و خام ، می‌توانند هنگام جویدن، پلاک ها را از بین برده و تا حدودی با سفید شدن دندان ها می شود.

از لک شدن دندان ها جلوگیری کنید

با وجود اینکه دندان های شما با افزایش سن به طور طبیعی زرد و تیره می شوند، ولی در برخی موارد می توانید از افتادن لکه روی دندان ها جلوگیری کنید و یا زمان زرد شدن دندان های خود را به تعویق بیندازید. توجه داشته باشید که مراقبت از دندان ها نقش بسیار مهمی در سلامت دندان ها دارد و به قول معروف، پیشگیری بهتر از درمان است.

برای مثال خوردن نوشیدنی هایی که باعث زردی دندان های شما میشوند را از برنامه غذاییتون حذف و یا محدود کنید؛ نوشیدنی هایی مثل قهوه ، نوشابه و یا نوشیدنی های الکلی شامل این موارد می شوند.

از سوی دیگر حذف این موارد علاوه بر اینکه سرعت زرد شدن دندان ها را کاهش میدهد، بر سلامت فیزیکی دندان ها هم بسیار تاثیر گذار است.

 ارزش مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را دست کم نگیرید

مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان می تواند با کاهش باکتری های موجود در دهان و جلوگیری از تجمع پلاک ها بر روی دندان ها ، به سفید ماندن دندان ها کمک کند.

خمیر دندان به آرامی لکه های دندان های شما را پاک میکند و نخ دندان باکتری هایی را که منجر به پلاک می شوند و یا قطعه هایی از غذا که در لا به لای دندان باقی مانده است را از بین می برد و به سفید کردن دندان کمک میکند.

غذا های باقی مانده در بین دندان ها علاوه بر خرابی دندان ها منجر به بوی بد دهان شما هم میشود که این مورد باعث آزار خود و اطرافیان میشود.

روش های اثبات نشده برای سفید کردن دندان ها

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از موارد پایین به سفید شدن دندان کمک می کند. برعکس ، مینای دندان را ضعیف کرده و باعث پوسیدگی دندان می شوند.

 • زغال فعال
 • پوست میوه ها
 • سرکه سیب

طرفداران این روش ها،  ادعا می کنند که دندان ها به طور قابل توجهی سفیدتر می شوند ، اما هیچ مطالعه ای اثربخشی آنها را ثابت نکرده است. این همچنین بدان معنی است که آنها از نظر عوارض جانبی هنگام استفاده بر روی دندان آزمایش نشده اند.

راه های سفید کردن دندان توسط دندانپزشک

سفید کردن دندان با بلیچینگ

بلیچینگ یکی از حرفه ای ترین روش های دندانپزشکی برای سفید کردن دندان است که رنگدانه های غیرطبیعی که بر روی سطح دندان ها چسبیده اند را از بین می‌برند.

اما یک نکته بسیار جالبی که وجود دارد این است که، روکش ها و ایمپلنت ها با این روش سفید نمی‌شوند!

در این روش از هیدروژن پروکساید ( آب هیدروژنه) برای اکسید کردن رنگ دانه های غیر طبیعی که روی سطح دندان ها چسبیده، استفاده می‌شود.

بلیچینگ دندان با استفاده ار لیزر روش دیگر از بلیچینگ است که یک روش بسیار موثر برای سفید کردن دندان به حساب می آید.

در این روش لیزر آرگون، سبب افزایش سرعت فعال سازی هیدروژن پراکسید (که این ماده درون ژل های زده شده بر روی دندان است)، می شود.

در واکنش به جذب انرژی لیزر، هیدروژن پراکسید به مولکول های آب و رادیکال های اکسیژن شکسته می شود.

سفید کردن دندان با بلیچینگ

 مزایای سفید کردن دندان با بلیچینگ

 1. روشی بدون درد است
 2. نتیجه گیری بسیار سریعی دارد.
 3. روشی بی خطر برای سفید کردن دندان است.
 4. نتیجه ای طولانی مدت و ماندگار دارد.

چه کار هایی باید قبل از بلیچینگ انجام گیرد؟

قبل از انجام  بلیچینگ ابتدا باید دندان های پوسیده ترمیم شود.  نکته قابل توجه این است که بلیچینگ بر روی پر کردگی‌ها، روکش‌ها و لمینت ها تاثیری ندارد. قبل از اقدام به بلیچینگ، اگر بر روی دندان ها جرم وجود داشته باشد، با انجام جرم گیری نتیجه بهتری گرفته می شود.

نباید های بعد از بلیچینگ دندان

بعد از بلیچینگ دندان، مصرف سیگار.، نوشابه های الکلی و مواد رنگی خوراکی مانند چای و قهوه را باید به حداقل برسانید و در صورت مصرف حتماً بلافاصله دهانتان را شستشو دهید.

سفید کردن دندان ها با لمینت

لمینت پوسته ای از جنس سرامیک است که روی سطح جلویی دندان چسبیده میشود. لمینت‌ها را می‌توان از جنس مواد کامپوزیت رزین هم تهیه کرد.

لمینت میتواند زردی و نقض های دندان ها را بپوشاند و یکی از راه های سفید کردن دندان است. ولی اگر بیماری یا مشکل فکی یا تحلیل لثه یا نیاز به ارتودنسی داشته باشید، لمینت مناسب نمی باشد و شما ابتدا باید این نواقض را از بین ببرید.

 انواع لمینت

 • ونیر کامپوزیت : از دلایل انتخاب این نوع از لمینت می توان به انتخاب نوع رنگ و ضخامت کمی که دارد و همچنین عدم نیاز به تراش دندان اشاره کرد.
 • لمینت سرامیکی: از دلایل انتخاب این نوع لمینت این است که  در اکثر موارد نیاز به تراش و گاهی فرم دهی دندان دارد و معمولا در لابراتوار ساخته می شود اما از نظر انتخاب نوع جنس و شفافیت تنوع بیشتری دارد و البته ظاهر زیبای آن که یکی از مهمترین پارامتر های انتخاب توسط افراد است.

موارد استفاده از لمینت

 • دندانهایی که در اثر ساییدگی تغییر شکل داده اند..
 • دندانهای ترک‌خورده و یا شکسته
 • دندانهای نامرتب و نامنظم
 • دندانهای فاصله دار ( برای بستن فاصله میان دندان )

موارد مراقبتی بعد از لمینت دندان

بعد از انجام لمینت، بهداشت دهان باید کاملا رعایت شود. از فشار زیاد یا ضربه زدن به دندان خودداری شود و نخ دندان حتما باید استفاده شود.

در صورت رسیدن آسیب به لمینیت یا شکسته شدن آن امکان تعویض آن وجود دارد و اگر به هر دلیلی رنگ روی لمینت ها تغییر کند، می توان با یک پولیش به شکل اولیه خود باز گردد و شفاف و براق گردد.

 معایب سفید کردن دندان با لمینت

 1. ایجاد  حساسیت زمانی بعد از درمان
 2.  غیرقابل بازگشت بودن
 3. تغییر رنگ لمینت

سفید کردن دندان ها با روکش دندان

دندان ها ممکن است بر اثر عفونت، پوسیدگی و یا صدمه به شدت تغییر رنگ دهند، روکش کردن دندان یکی از بهترین راه ها برای پوشاندن این زردی ها و تیرگی ها و سفید کردن دندان ها است.

روکش دندان توسط دندان پزشک به طور سفارشی برای دندان ساخته و روی آن قرار میگیرد تا نقص‌های به وجود آمده روی دندان را بپوشاند. روکش ها که بر اساس رنگ دندان ها ساخته می شود و یکی از روش های پرکاربرد در دندانپزشکی است.

سفید کردن دندان ها با روکش دندان

مزایای روکش دندان

 • محافظت از دندان هایی که به طور قابل توجهی پوسیدگی داشته باشد
 • محافظت از دندان در برابر آسیب
 • محافظت از دندان پس از انجام درمان کانال ریشه
 • نگه داشتن دندان های شکسته و ترک خورده در کنار هم
 • بهبود ظاهر یک دندان با تغییر شکل و سفید کردن دندان

 باندینگ دندان ( کامپوزیت)

در روش باندینگ با قرار دادن کامپوزیت (رزین پلاستیکی با دوام و یک نوع پرکننده شیشه ای) روی دندان ها عیب های ظاهری دندان ها از قبیل شکستگی ، زردی و ترک های موجود روی دندان ها گرفته میشود و باعث منظم شدن و سفید شدن دندان ها می شود.

 • موارد استفاده از باندینگ
 • ترمیم پوسیدگی دندان
 • ترمیم ترک‌خوردگی و شکستگی دندان
 • ترمیم تغییر رنگ دندان‌ها
 • بستن فاصله و شکاف بین دندان‌ها
 • بلندتر کردن طول دندان
 • تغییر ظاهر دندان‌ها
 • جایگزین مناسب برای دندان‌های پرشده
 • حفاظت بخشی از ریشه دندان که به دلیل تحلیل لثه بیرون زده است.

معایب سفید کردن دندان با باندینگ

 • تغییر رنگ:

باندینگ دندان در مقایسه با لمینت قابلیت تغییر رنگ بیشتری دارد. در روز های ابتدایی درمان باید از خوردن نوشیدنی هایی مثل قهوه و نوشابه و همچنین مصرف سیگار خودداری کنید.

 • طول عمر:

طول عمر باندینگ، در مقایسه با  لمینت سرامیکی کمتر است. بنابراین برای افزایش طول عمر باندینگ باید بهداشت دهان و دندان بسیار رعایت شود.

 • آسیب پذیری:

لمینت سرامیکی و یا روکش‌های دندان در مقابل جویدن مواد غذایی  سفت و سخت تحمل بیشتری نسبت به باندینگ دارند. پس حتما مراقب باشید تا باندینگ دندان شما دچار شکستگی نشود.