روش صحیح مسواک زدن دندان‌ها

ممکن است به نظر برسد اینکار به قدری ساده باشد که تقریبا تنها داشتن مسواک و خمیر دندان، برای انجام آن کافی باشد. اما انجام صحیح و درست این عمل نیز، برای اطمینان از موفقیت سلامت دندان اهمیت بالایی دارد.

اگر از دوستان خود بپرسید که آیا می‌دانند چگونه دندان‌های خود را مسواک بزنند، به احتمال پاسخشان مثبت است، زیرا به احتمال زیاد این کار را از دوران کودکی، روزانه دو بار انجام داده‌اند و شاید حتی از این که شما توانایی آن‌ها را زیر سوال برده‌اید آزرده شوند. مگر استفاده از مسواک و خمیر دندان چقدر می‌تواند سخت باشد؟ ​

حقیقت این است که مسواک زدن کمی پیچیده تر از تصور بسیاری از مردم میباشد.

​​​​​​​​آیا باید از مسواک دستی استفاده کرد یا الکتریکی؟ چقدر باید مسواک زدنمان طول بکشد؟ آیا باید پیش از استفاده از نخ دندان، مسواک زد یا برعکس؟ پاسخ این ​سوالات می‌تواند شما را در مسیر درست مراقبت از دندان ها قرار دهد. ​

روش صحیح مسواک زدن دندان‌هااصول مسواک زدن:

​​​​​​​​بهداشت دهان مناسب برای داشتن لبخندی زیبا و دهانی سالم ضروری است. کلید بهداشت مناسب دندان، مسواک زدن صحیح است. که اصول آن عبارتند از:

  • برای مسواک زدن زمان بگذارید. به گفته دندانپزشکان، اکثر بیماران در هنگام مسواک زدن متوجه زمان نشده، و فکر می‌کنند بیشتر از زمانی که واقعا گذشته است مسواک زده اند. به همین علت اغلب مردم کم‌تر از یک دقیقه را صرف مسواک زدن می‌کنند. دندان‌ها باید روزانه دو بار، هربار به مدت حداقل دو دقیقه مسواک ​زده شوند. طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که در روز کم‌تر از دو بار مسواک میزنند، به طور قابل‌توجهی احتمال بروز پوسیدگی در دندان های خود را افزایش میدهند.
  • انتخاب مسواک مناسب​. مسواک شما نباید خیلی بزرگ باشد و باید به تمام قسمت‌های دهان شما دسترسی داشته باشد. همچنین جنس موهای مسواک باید نرم باشد.

مسواک‌های دستی و الکتریکی، هر دومناسب هستند. اما طبق مطالعات انجام گرفته، مسواک‌های الکتریکی نسبت به مسواک های دستی، قدرت بیشتری از بین بردن پلاک ها دارند.

یکی دیگر از فواید مسواک‌های الکتریکی وجود تایمر در آن هاست. تایمر به کاربر این امکان را می‌دهد که بدون فکر کردن به زمان سپری شده، دندان های خود را مسواک بزند. سپس در پایان دو دقیقه، مسواک به طور خودکار، لرزش یا چرخش را متوقف می‌کند.

روش صحیح مسواک زدن دندان‌هااستراتژی‌های صحیح مسواک زدن:

​پس از انتخاب مسواک مناسب، میتوانید برای اطمینان از مسواک زدن صحیح، قدم‌های زیر را بردارید:

  • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید. ​خمیر دندان های حاوی فلوراید به قوی‌تر کردن دندان‌ها کمک کرده و از آن‌ها در برابر پوسیدگی حفاظت میکند.
  • ​بهبود تکنیک مسواک زدن. مسواک زدن با استفاده از حرکات عقب و جلو مانند اره میتواند باعث تحلیل لثه یا با آشکار کردن ریشه دندان، آن ها را در معرض آسیب و حساسیت قرار دهد. دندان‌هایتان را با حرکات دایره ای و زاویه ۴۵ درجه مسواک بزنید. همچنین هنگام مسواک زدن، ​به هر سه سطح دندان (‏بیرون، داخل و سطوح جویدن)‏ توجه کنید. برای مسواک زدن دندان‌های جلو نیز، می‌توانند از حرکات بالا و پایین استفاده کنید. ​
  • تمیز کردن زبان. مسواک زدن زبان می‌تواند باکتری‌های ایجاد کننده بو را کاهش داده و به نوبه خود به طراوت و تازگی تنفس شما کمک کند.

روش صحیح مسواک زدن دندان‌ها

  • ​استفاده از نخ دندان. این مرحله اغلب علارغم اهمیت بالا، نادیده گرفته می‌شود. با گیر کردن غذا در بین دندان‌ها، ممکن است مسواک زدن به تنهایی برای از بین بردن آن، کافی نباشد. ذرات غذا پس از گیر کردن در لای دندان ها، می‌توانند باعث ایجاد حفره شوند، بنابراین استفاده از نخ دندان، حداقل یک‌بار در روز ضروری است. شاید در اولین استفاده از نخ دندان دچار خونریزی و سوزش شوید اما نباید به این علت از نخ دندان دست کشید. استفاده منظم از نخ دندان باعث بهبود سلامت کلی دهان شما شده و با به مرور مقاوم شدن لثه ها، خونریزی و سوزش متوقف میشوند. طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از نخ دندان پیش از مسواک نسبت به حالت برعکس آن، تاثیر بیشتری در از بین بردن پلاک دارد.
  • استفاده از دهانشویه. استفاده از دهان‌شویه می‌تواند به حذف ذرات غذا قبل یا بعد از مسواک زدن کمک کرده و به طور موقت بوی بد دهان را از بین ببرد. دهانشویه همچنین باکتری‌های دهان را کاهش داده، و دهان را با طعمی دلپذیر تازه میکند.
  • تعویض منظم مسوا​ک​. یک مسواک باید هر سه تا چهار ماه یک‌بار تعویض شود. با اتمام عمرمفید مسواک، علاوه بر اینکه موهای فرسوده آن تاثیر خود را از دست میدهند، باکتری‌های مضر را نیز، میتوانند با جای ​گرفتن در آن باعث عفونت شوند، به همین علت پس از بیماری نیز، باید تعویض مسواک صورت بگیرد.

بهداشت دهان مناسب علاوه بر لبخندی زیبا و سالم، باعث بهبود سلامت کلی شما نیز میشود. علاوه بر مسواک زدن صحیح، حتما رژیم غذایی سالم نیز داشته باشید و برای معاینه منظم به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. ​