کدام روش برای ردیف کردن دندان ها بهتر است؟

دندان های سفید و مرتب تاثیر خیلی زیادی بر روی ظاهر و اعتماد به نفس دارد اما برخی از افراد به هر دلیلی دچار ناهنجاری هایی از جمله کج‌شدن دندان ها‌ میشوند‌.

علم پزشکی در این زمینه به روش های گوناگونی به کمک انسان می آید. روش هایی از جمله ارتودنسی، کامپوزیت ، لمینت و‌.‌.. که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. در این مقاله ما تصمیم گرفتیم مطلبی تحت موضوع انواع روش های ردیف کردن دندان ها ارائه دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

انواع روش های ردیف کردن دندان ها

1. ردیف کردن دندان ها با ارتودنسی

اصطلاح ارتودنسی برگرفته از دو واژه لاتین ” ارتو”  به معنای راست و کلمه مشتق ” ادوس” به معنای دندان، به روشی اطلاق می­شود که هدف آن راست و ردیف کردن دندان هایی است که در اثر عوامل گوناگونی نظیر ناهنجاری­های فکی و دندانی، به صورت غیر منظم رشد کرده اند.

اختلال در دندان­ها و فک بیماران، زمینه ساز مشکلاتی همچون ظاهر و لبخند نازیبا و عوارض گوناگون است و همین مشکلات سبب کاهش شدید اعتماد به نفس بیمار و آسیب به سلامت فردی بیمار می گردد. دندانپزشکان بعد از گذراندن دوره تخصصی ارتودنسی مجاز به انجام درمان ارتودنسی می باشند.

یک متخصص ارتودنسی ماهر درمان ارتودنسی بیماران را بدون هیچگونه عارضه ای به پایان می رساند و سلامت و زیبایی را برای بیماران به ارمغان می آورد.

 • ارتودنسی متحرک 

از ارتودنسی متحرک به هنگام بروز مشکلات جزئی در دهان یا حتی به‌عنوان بخشی از دوره درمان ارتودنسی ثابت، و برای جلوگیری از قرار دادن انگشت شست در دهان توسط کودکان استفاده می‌شود. ارتودنسی متحرک فقط در زمان تمیز کردن دندان‌ها یا به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه هنگام انجام برخی فعالیت‌ها از دهان خارج می شود.

ارتودنسی متحرک

 • ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت محبوب‌ترین نوع ارتودنسی است، زیرا در این روش از قطعات فلزی کوچکی که با استفاده از چسب به دندان متصل می شود، استفاده می‌گردد که به این قطعات فلزی بریس می‌گویند.

در این روش برخلاف ارتودنسی متحرک نمی‌توان آن را از دهان خارج کرد. ممکن است طول درمان با ارتودنسی ثابت حتی به دو سال نیز بکشند و این زمان بستگی به میزان ناهنجاری دندان بیمار دارد. اگر می‌خواهید از ارتودنسی ثابت استفاده کنید باید بدانید که اجازه مصرف غذاهای سفت مانند ته‌دیگ میوه‌های سفت و غیره را ندارید، زیرا ممکن است باعث جدا شدن بریس از دندان‌هایتان شود.

 در واقع هدف از استفاده از ارتودنسی ثابت حرکت دادن دندان‌ها در فضای دهان  می‌باشد که در نتیجه باعث ردیف شدن دندان های کج می‌گردد.

مزایای ردیف کردن دندان های کج با ارتودنسی:

 1. روش مناسب برای ترمیم دندان های کودکان و نوجوانان نسبت به لمینت
 2. کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های لثه 

معایب ردیف کردن دندان های کج با ارتودنسی:

 1. تقریباً دوره‌ای طولانی دارند
 2. در طول دوره‌ی خود باعث دشواری در غذا خوردن می‌گردند.
 3. ممکن است گاهی اثر بریس ها بر روی دندانتان باقی بماند.

2. کامپوزیت برای ردیف کردن دندان ها

در بیشتر اوقات اولین راهی که برای ردیف کردن دندان های کج به ذهن میرسد، استفاده از کامپوزیت برای دندان‌های کج است؛ البته این مسئله نیز چندان بدون دلیل نیست. کامپوزیت برای دندان‌های کج و درمان کجی دندان با کامپوزیت روشی بسیار محبوب و کاربردی برای (به نوعی) ردیف کردن دندان ها بدون ارتودنسی است.

کامپوزیتهنگام استفاده از کامپوزیت برای دندان‌های کج، نوعی ماده دندانپزشکی (رزین کامپوزیتی) توسط پزشک شکل داده و روی دندان چسبانده می‌شود تا آن را مرتب‌تر نشان دهد.

البته درمان کجی دندان با کامپوزیت تنها به کامپوزیت برای دندان‌های کج محدود نشده؛ و از این ماده می‌توان برای ترمیم دندان شکسته یا لب پر شده، بستن فاصله بین دندانی، پوشاندن لکه های دندان، و پر کردن آن نیز در کامپوزیت یک دندان کج استفاده کرد.

از مزایای استفاده از کامپوزیت دندان‌های نامرتب می‌توان به امکان همرنگ کردن مواد مورد استفاده با رنگ دندان بیمار، هزینه مناسب نسبت به اکثر روش‌های ترمیم، قابل انجام بودن در یک جلسه، عدم نیاز به بی حسی، و حفظ ساختار سالم دندان (عدم نیاز به برداشتن مینا) در کامپوزیت یک دندان کج اشاره کرد؛ اما کامپوزیت دندان‌های نامرتب و درمان کجی دندان با کامپوزیت معایبی نیز دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به مقاومت پایین، امکان جدا شدن و تغییر شکل را نام برد.

می‌توانیم این نتیجه را بگیریم که بهتر است برای ردیف کردن دندان های کج خود با درمان کجی دندان با کامپوزیت عجله نکنید.

3. ردیف کردن دندان های کج با لمینت

لمینت یکی از راه‌های ردیف کردن دندان ها و داشتن لبخندی زیبا است. ونیرهای لمینت، پوسته نازکی از پرسلین یا سرامیک هستند که به سطح دندان‌ها متصل می‌شوند. این مواد می‌تواند باعث تغییر شکل، تغییر رنگ و اصلاح موقعیت دندان ها برای زیباتر شدن و جذابیت لبخند شود. لمینت دندان یکی از رایج‌ترین تکنیک های “دندانپزشکی زیبایی” است. 

برخی از کاربردهای لمینت دندان عبارت‌اند از:

 1. ردیف کردن دندان های کوتاه و بلند.
 2. پوشاندن لکه های روی دندان
 3. پوشاندن شکستگی دندان ها
 4. ردیف کردن دندان های کج 
 5. پر کردن شکاف بین دندان‌ها

امروزه از لمینت پرسلین که یک روش درمانی محبوب برای زیبایی و رفع مشکلات دندان محسوب می‌شود، با تکنولوژی جدید CAD/CAM استفاده می‌کنند که اصطلاحا طرح لبخند دیجیتال نام دارد.

اگر به دنبال روشی سریع و ماندگار برای ردیف کردن دندان های کج با لمینت ونیر هستید، اصلاح طرح لبخند دیجیتالی می تواند بهترین انتخاب شما باشد.

مزایای استفاده از لمینت دندان برای ردیف کردن دندان ها:

از آنجا که ساخت لمینت برای هر شخص به‌صورت جداگانه انجام می شود بنابراین تشخیص تفاوت لمینت دندان و دندان طبیعی عمل غیرممکن می‌باشد. لمینت ها برخلاف دندان‌های طبیعی  در برابر لکه‌های چای و قهوه مقاوم هستند، زیرا از مواد پیشرفته‌ای برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود.

همچنین سایر مزایای ردیف کردن دندان های کج با لمینت دندان عبارت‌اند از:

 1. ظاهر طبیعی
 2. بافت لثه می‌تواند لمینت پرسلین را به‌خوبی تحمل کند
 3. لمینت پرسلین در برابر لکه‌ها مقاوم است و می‌تواند سفیدتر از رنگ دندان‌های طبیعی شما باشند.
 4. ونیرها به‌اندازه‌ی دندان‌های طبیعی شما نیاز به اصلاح تاج دندان ندارند.

معایب استفاده از لمینت دندان برای ردیف کردن دندان ها:

ساخت لمینت پرسلین امری زمان بر است و نصب لمینت را حداقل برای یک هفته به تأخیر می‌اندازد. استفاده از لمینت با وجود ثبات بالایی که دارد، ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشد.

از طرف دیگر چون نصب لمینت ونیر نیازمند تراشیدن مینای دندان است، از این روش ترمیمی باید تا آخر عمر استفاده کنید و نمی توانید آنها را از روی دندان ها بردارید. پس هر بار که آسیبی به آنها وارد شود باید به کلینیک مراجعه کرده و لمینیت ونیر ها را ترمیم یا تعویض کنید.

لمینتلمینت همانند دندان‌های طبیعی نباید تحت‌فشار قرار گیرند. به‌ عنوان مثال شما باید از عادات زیر دست بردارید:

 • جویدن ناخن
 • خوردن یخ 
 • باز کردن قوطی‌های آشامیدنی 
 • دندان قروچه کردن

هزینه هر روش ردیف کردن دندان ها چقدر است؟

به طور کلی هزینه انجام درمان های دندانپزشکی بستگی زیادی به دندانپزشک و کلینیک دندانپزشک دارد.شما میتوانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی شاهکار دنتال هر روش ردیف کردن دندان ها را با بهترین قیمت ممکن انجام دهید.

فارغ از اینها به طور کلی میتوان گفت هزینه کامپوزیت دندان از سایر روش ها کم هزینه تر و لمینت پر هزینه تر است.

کدام روش را برای ردیف کردن دندان ها انتخاب کنیم؟

شما میتوانید با بررسی هر کدام از مزایا و معایب روش های ردیف کردن دندان ها که در این مقاله توضیح دادیم، بهترین روش را بسته به شرایط خود انتخاب کنید. اما ما پیشنهاد میکنیم انتخاب روش ردیف کردن دندان ها را به دندانپزشک متخصص بسپارید‌.دندانپزشک با معاینه و بررسی وضعیت دندان های شما بهترین روش را انتخاب خواهد کرد و بی شک کسی بهتر از دندانپزشک نمیتواند این کار را انجام دهد.