دندانپزشکی زیبایی و ارتودنسی

ارتودنسی

درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی روشی است برای ردیف کردن و جابجایی دندان ها، برای بهبود ظاهر دندان ها و نحوه کار آن ها. همچنین می تواند با پخش فشار روی تمام دندان ها، به مراقبت از سلامت دندان ها، لثه ها و مفاصل فک کمک کند.

چرا باید درمان ارتودنسی انجام دهم؟

بسیاری از افراد دندان های شلوغ یا کج دارند. درمان ارتودنسی باعث صاف شدن دندان ها یا حرکت آن ها به موقعیت بهتر می شود. این می تواند باعث بهبود ظاهر و نحوه گاز گرفتن دندان ها در کنار هم شود، در حالی که تمیز کردن آن ها نیز راحت تر است.

بعضی از افراد دندان های جلویی فوقانی دارند که ظاهری ناخوشایند دارد. این دندان های برجسته به احتمال زیاد آسیب می بینند، اما درمان ارتودنسی می تواند آنها را به حالت اول برگرداند. یا نحوه برخورد فک بالا و پایین می تواند باعث ناخوشایند به نظر رسیدن دندان ها و منجر به گزش نادرست شود. درمان ارتودنسی ممکن است بتواند هر دو این مشکلات را اصلاح کند.

هنگامی که دندان ها به درستی به هم نمی رسند، این می تواند باعث فشار بر روی عضلات فک شود و باعث مشکلات فک و مفصل و گاهی سردرد شود. درمان ارتودنسی می تواند به شما کمک کند تا به طور مساوی این فشار بین دندان ها تقسیم شود.

ارتودنسی
ارتودنسی

در چه سنی باید درمان ارتودنسی انجام دهم؟

بهترین زمان معمولاً در دوران کودکی است، اما بزرگسالان نیز می توانند تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند و این کار را انجام می دهند. اهمیت سن از نظر داشتن تعداد مناسب دندان کمتر است. در کودکان ممکن است لازم باشد قبل از شروع درمان صبر کنید تا دندان های آن ها به طور کامل رشد کنند.

آیا برای جا انداختن نیاز به دندان درآوردن دارم؟

ممکن است فضای کافی برای تمام دندان های دائمی خود نداشته باشید. در این صورت، ممکن است لازم باشد برخی دندان های دائمی را خارج کنید، تا فضای بیشتری ایجاد شود. گاهی اوقات می توان با استفاده از روش های دیگر درمان، فضا ایجاد کرد.

بریس متحرک چیست؟

درمان ساده ممکن است با یک مهاربند قابل جابجایی (صفحه ای که برای تمیز کردن می توان بیرون آورد) انجام شود. سیم ها و فنرهای ظریف متصل شده ای که با فشار ملایم، دندان ها را حرکت می دهد.

بریس ثابت چیست؟

اغلب اوقات، دندان ها باید دقیقتر از آنچه می تواند با استفاده از بریس متحرک انجام شود، هدایت شوند. بنابراین از یک بریس ثابت استفاده می شود. این دارای براکت ها و نوارهایی است که به طور موقت به دندان ها چسبیده اند. یک سیم انعطاف پذیر به همه براکت ها می پیوندد و امکان جابجایی دندان ها را فراهم می کند. خودتان نمی توانید دستگاه را بیرون بیاورید، بنابراین به آن بریس ثابت می گویند.

ارتودنسی
ارتودنسی

چگونه می توانم از بریس و دندان هایم مراقبت کنم؟

در حالی که تحت درمان ارتودنسی هستید، مهم است که دندان هایتان  توسط دکتر بررسی شوند. همچنین باید از دندان و دهان خود بیشتر مراقبت کنید:

دندان ها و بین آن ها را هر روز با دقت تمیز کنید. بریس ها ظریف هستند و باید مطمئن شوید که آن ها را با دقت تمیز کرده اید تا خراب نشوند. دکتر شما بسته به نوع ارتودنسی دندان هایتان می تواند روش های خاصی را برای تمیز کردن آن ها به شما نشان دهد.

تعداد دفعات مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین را کاهش دهید. از تنقلات و نوشیدنی های حاوی قند و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. همچنین، غذاهای چسبناک و سفت ممکن است به بریس شما آسیب برسانند.

دندان های خود را شب و حداقل یک بار دیگر در روز مسواک بزنید. در صورت نیاز از دهان شویه استفاده کنید. دکتر ممکن است استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید قوی تر، یا شاید یک ژل فلوراید یا دهان شویه برای شما توصیه کند.

آیا ارتودنسی می تواند به دندان های من آسیب برساند؟

اگر در طول درمان به درستی مراقب دندان هایتان نباشید، ممکن است آسیب ببیند. بریس ها خود صدمه ای نخواهند زد، اما تمیز کردن نامناسب و بسیاری از غذاها و نوشیدنی های شیرین باعث آسیب دائمی دندان های شما می شود. غذا می تواند بین براکت ها، سیم ها گیر کند و باعث ایجاد پلاک بیش از حد معمول شوند. بنابراین شما باید دندان ها و ارتودنسی خود را کاملاً تمیز کنید.

ارتودنسی