اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند به عنوان یکی از خدمات دندانپزشکی زیبایی، روشی است تا با کمک آن بتوانیم به بیماران لبخند رویاهای خود را ارائه دهیم و در نهایت عزت نفس آن ها را افزایش دهیم.

یکی از رایج ترین مواردی که بیماران هنگام مراجعه به ما برای مشاوره از آن ها می شنویم این است: “چگونه می توانم هنگام لبخند زدن ظاهر دندان های جلویی خود را بهبود بخشم؟”

این سوال بسیار کلی است. زیرا هر بیمار ممکن است یک مشکل متفاوت داشته باشد، که برای درمان آن نیاز به روش های متفاوت است. در ادامه روش هایی که برای اصلاح طرح لبخند بیماران استفاده می شود به شما معرفی می کنیم.

  • لمینیت دندان
  • کامپوزیت دندان
  • لیفت و جراحی لثه
  • روکش دندان
  • ارتودنسی

لمینت دندان

یکی از روش هایی که در سال های اخیر بسیار محبوب شده است استفاده از لمینت دندان برای اصلاح طرح لبخند است. لمینت دندان پوسته ای نازک است که بر اساس نیاز فرد توسط مواد هم رنگ دندان طراحی می شود. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول آنها و بهبود ظاهر به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند.

این پوسته های ساخته شده از لایه های مختلف ظریف چینی که با مینای دندان طبیعی و لایه چسبناک جایگزین می شوند. برخلاف تصورات عمومی، برای ساخت لمینت، نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک، فقط برخی از نیازهای آماده سازی برای تعبیه لمینت ها بدون آسیب رساندن به دندان های طبیعی انجام می شود.

لمینت دندان
ارتودنسی

کامپوزیت دندان

کامپوزیت زیبایی دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی برای رفع آسیب های جزئی و یا شکاف بین دندان ها است. این درمان شامل افزودن رزین کامپوزیت به دندان و شکل دادن به آن برای طبیعی به نظر رسیدن است. رنگ این ماده قابل تنظیم با رنگ دندان است تا با ظاهر دندان های فرد مطابقت داشته باشد.

کامپوزیت را می توان در یک مراجعه به دندانپزشک تکمیل کرد. این یک روش سریع و قابل اعتماد برای اصلاح مشکلات جزئی زیبایی است. دندانپزشک پس از استفاده از مواد کامپوزیت آن را با نور ماورا بنفش سفت می کند، تا دندان کامپوزیت شده به اندازه کافی محکم و قدرتمند باشد.

لیفت و جراحی لثه

جراحی لثه، که بیشتر به عنوان لیفت لثه شناخته می شود  یک عمل زیبایی دندان است که بافت لثه را برداشته و یا شکل می دهد، به طوری که دندان را به درستی حمایت و احاطه می کند. جراحی لثه را می توان به صورت یک روش فردی انجام داد ، یا ممکن است از آن در ترکیب با سایر روش های زیبایی نیز استفاده شود، تا نتایج درمانی مطلوب حاصل شود. در حقیقت، برخی از روش های درمانی مانند تاج دندان یا روکش دندان پس از انجام لیفت زیبایی لثه، ظاهر بهتری خواهند داشت. با این وجود برای دستیابی به بهترین نتیجه، انتخاب یک دندانپزشک زیبایی ماهر که تجربه زیادی در انجام روش های دندان پزشکی زیبایی دارد، بسیار مهم است.

جراحی لثه
روکش دندان

روکش دندان

از این روش زمانی استفاده می شود که تاج دندان پوسیده شده باشد، اما ریشه دندان سالم باشد. با توجه به معاینات پزشک و تشخیص او در مواردی استفاده از روش روکش دندان برای حفظ ظاهر طبیعی دندان از سایر روش ها مناسب تر است. معمولا از روکش دندان برای دندان های پوسیده نیش استفاده می کنند، اما برای دندان های جلویی و اصلاح طرح لبخند نیز از این روش می توان استفاده کرد.

معمولا به دلایل زیر از روش اصلاحی روکش دندان استفاده می شود:

  • دندان آسیب جدی دیده است، مانند ترک زیاد.
  • به شدت پوسیده شده است.
  • خراب است.
  • عصب کشی شده است.

درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی بکی دیگر از روش های کاربردی در اصلاح طرح لبخند است و برای ردیف کردن و جابجایی دندان ها، برای بهبود ظاهر دندان ها و نحوه کار آن ها. همچنین می تواند با پخش فشار روی تمام دندان ها، به مراقبت از سلامت دندان ها، لثه ها و مفاصل فک کمک کند.

بسیاری از افراد دندان های شلوغ یا کج دارند. درمان ارتودنسی باعث صاف شدن دندان ها یا حرکت آن ها به موقعیت بهتر می شود. این می تواند باعث بهبود ظاهر و نحوه گاز گرفتن دندان ها در کنار هم شود، در حالی که تمیز کردن آن ها نیز راحت تر است.

بعضی از افراد دندان های جلویی فوقانی دارند که ظاهری ناخوشایند دارد. این دندان های برجسته به احتمال زیاد آسیب می بینند، اما درمان ارتودنسی می تواند آنها را به حالت اول برگرداند و در اصلاح طرح لبخند موثر باشد. یا نحوه برخورد فک بالا و پایین می تواند باعث ناخوشایند به نظر رسیدن دندان ها و منجر به گزش نادرست شود. درمان ارتودنسی ممکن است بتواند هر دو این مشکلات را اصلاح کند.

هنگامی که دندان ها به درستی به هم نمی رسند، این می تواند باعث فشار بر روی عضلات فک شود و باعث مشکلات فک و مفصل و گاهی سردرد شود. درمان ارتودنسی می تواند به شما کمک کند تا به طور مساوی این فشار بین دندان ها تقسیم شود.

ارتودنسی