لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان پوسته ای نازک است که بر اساس نیاز فرد توسط مواد هم رنگ دندان طراحی می شود. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول آنها و بهبود ظاهر به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند.

این پوسته های ساخته شده از لایه های مختلف ظریف چینی که با مینای دندان طبیعی و لایه چسبناک جایگزین می شوند. برخلاف تصورات عمومی، برای ساخت لمینت، نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک، فقط برخی از نیازهای آماده سازی برای تعبیه لمینت ها بدون آسیب رساندن به دندان های طبیعی انجام می شود.

علاوه بر جنبه زیبایی، عملکرد صحیح واحدهای لمینت نیز مهم است و اتصال صحیح و قوی دندان های طبیعی و لمینت ضروری است. دندانپزشک پس از نصب واحدهای لمینت از رزین هایی استفاده می کند که با تاباندن اشعه ماورا بنفش باعث چسبیدن آن ها به دندان می شود.

آیا لمینت دندان می تواند دندان های شما را خراب کند؟

نه، اگر دندانپزشک شما متخصص و تجربه کافی داشته باشد، دندان های طبیعی شما آسیب نمی بینند. دندانپزشک دندان های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست، وی گزینه های دیگری مانند روکش کامپوزیت، ایمپلنت، ارتودنسی و … را به شما پیشنهاد می دهد.

مزایای لمینت دندان

از آنجا که لمینت برای همه مانند دندان های اصلی او و به صورت جداگانه ساخته شده است، بنابراین تشخیص تفاوت بین دندان لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی، در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند، زیرا از مواد پیشرفته ای برای ساخت آن ها استفاده می شود.

معایب لمینت دندان

ساخت واحدهای لمینت وقت گیر است و نصب آن ها را حداقل برای یک هفته به تأخیر می اندازد. اگر لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین بروند، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. با وجود ثبات بالا، واحدهای لمینت ممکن است شکننده باشند.

لمینت نباید تحت فشار قرار گیرد، زیرا برای دندان های طبیعی نیز نباید این کار را انجام داد. به عنوان مثال، شما باید از جویدن ناخن، یخ خوردن و … که موجب ایجاد فشار بر واحدهای لمینت می شود، جلوگیری کنید.

لمینت دندان
لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندان کاملاً ساده است و باید با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به عنوان دندان اصلی خود رفتار کنید. معمولاً دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند از خمیر دندانهای حاوی فلوراید غیر ساینده استفاده کنید. برای بررسی عملکرد واحدهای لمینت و واکنش دهان به آن ها، باید یک هفته پس از نصب آن به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر ممکن است با لمینت ها مشکلی نداشته باشید، اما برای بررسی سلامت دهان و دندان باید بعد از یک هفته به دندانپزشک مراجعه کنید.

همچنین باید به طور مداوم به پزشک مراجعه کنید، زیرا لمینت باید توسط خمیر مخصوص جلا داده شود. دندانپزشک شما باید دندان های شما معاینه و بررسی کند، بنابراین او می تواند هر نشانه کوچک خرابی را پیدا کند.